top of page
Ako vyrábaš keramiku?

 

Všetky keramické produkty vyrábam ručným modelovaním. To znamená, že momentálne vyrábam veci bez použitia kruhu. Nie je to tým, že by som sa mu bránila, ale momentálne kruh nemám
k dispozícii. Ale aj keď budem mať, ručné modelovanie nevyradím, keďže povaha niektorých výrobkov si modelovanie vyžaduje a je to aj sranda :) 

Ako dlho trvá výroba?

 

Samotné modelovanie trvá dosť dlho, medzi tým treba občas počkať aby výrobok trochu preschol - inak by sa s nim ťažko pracovalo. Následne musím počkať kým uschne, potom prečkať prvý výpal, naglazúrovať ho a následne zase čakať na výpal - ten už je finálny. Ak je výrobok ilustrovaný, tak sa výroba zase predlžuje. Je teda ťažké vyčísliť presný čas, ale je to niekoľko hodín práce na jeden výrobok.

Ako vyzerá balík ktorý mi príde?

Pekne :) Balenie je časť procesu, ktorému venujem veľmi veľa času.

(možno až priveľa). Mojím cieľom je, aby sa som zákazníka čo najviac potešila. Aby prišiel balíček krásne zabalený, aby mal dobrý dojem z nákupu a aby splnil všetky požiadavky a ešte viac <3 Snáď sa mi to aj darí/podarí. Pri objednávkach sa snažím pristupovať ku každému individuálne.

Je balenie ekologické?

Tak veľmi ako mi to dovoľuje krehká povaha tovaru. Snažím sa baliť čo najekologickejšie, používať recyklovateľný materiál a čo najmenej plastu. Žiaľ najbezpečnejšia cesta pre keramiku je bublinková fólia. Fóliu ale nenakupujem, aby som nepodporovala výrobu plastov, ale "škrečkujem" si ju, poprípade mi ju zbierajú priatelia z iných objednávok a následne ju znovu použijem ja do tých vašich.
V budúcnosti sa určite popozerám po ešte lepších riešeniach, ale prioritou bude vždy to, aby k vám produkt dorazil bezpečne.

Prečo sú maľby také drahé?

 

Nie sú. Resp. áno sú, ak človek nevie čo všetko je za tým. Okrem toho, že som sa musela naučiť (ako tak) maľovať, tak ho trebalo aj namaľovať. Olejomaľba trvá vždy niekoľko dní čistého času. Čo znamená napríklad 32 pracovných hodín. K tomu ešte treba prirátať materiál na tvorbu. Ale viem, že si to nie všetci môžeme dovoliť, veď ja si tiež dvakrát rozmyslím kým investujem niekam toľko peňazí. Preto som sa rozhodla vytvárať aj prístupnejšie umenie, ako je keramika, alebo maľba inými menej "casožrútskymi" technikami. Pri obraze ide skôr o to, či človeku stojí za peniaze výsledná maľba - práca umelca... alebo nie. Je to ako nákup akejkoľvek inej veci. Napríklad tričko - niekomu stačí kúpiť si také aby spĺňalo funkciu za 10 € a niekto si kúpi tričko, ktoré má pridanú hodnotu napríklad udržateľnosť či značku :) 

Prečo maľuješ "divné" veci?

 

Stretla som sa s tým, že ľuďom prídu veci, ktoré maľujem divné, dokonca som počula už aj že sú zvrátené alebo nechutné. To mojim cieľom nie je. Málokedy sa stane, že by som maľovala obraz s negatívnym nastavením. Vlastne ani neviem či som taký už maľovala. 

Na maľovaní je podľa mňa najkrajšie to, že človek môže namaľovať úplne hocičo. Čokoľvek si predstavíme. Nebaví ma maľovať niečo, čo už existuje - ani kopírovať strom, ktorý niekde vyrástol, a ani tvár, ktorá sa už narodila. Preto sú na obrazoch často zvláštne motívy, ktoré v realite neexistujú.

Ako sa starať o obraz?
 
Neošetrený obraz má vďaka stálosti farieb veľmi dlhú životnosť aj keď nie je zalakovaný. Zopár dávnych úspešných umelcov sa laku dokonca vyslovene vyhýbalo. Ja osobne obrazy na plátne (pre istotu) ošetrujem záverečným lakom. (stáva sa aj, že nie sú ale to je na dohode so zákazníkom). Obrazy sa nejak extrémne nešpinia a keďže sú väčšinou vo vertikálnej pozícii, tak sa na ne veľmi ani nepráši. Keď už k nečisteniu dojde, stačí ich oprášiť prachovkou alebo navlhčenou handričkou. Maľby taktiež neodporúčam umiestnovať na priame slnko, ktoré by im časom mohlo ublížiť - napríklad tak, že by sa zmenili farby (ale to by sa udialo napríklad o 50 rokov)

bottom of page